مدیر مجله یکشنبه 17 آذر 1398 09:58 ق.ظ نظرات ()

شلیل چه خواصی دارد؟

شلیل یک میوه شگفت انگیز می باشد، شلیل میوه ی خوش طعم می باشد که بومی شمال غربی چین است.

شلیل مانند هلو و آلو می باشد که به خانواده گلسرخیان تعلق دارد.

این میوه در اوایل بهار رشد می کند. گلبرگ های این میوه به رنگ صورتی می باشد. اگر بخواهیم به سبک تاریخ میلادی بگوییم این میوه در ماه ژوئن شروع به رشد کردن می کند. این میوه در کشور هند از اوایل ماه آوریل تا اواخر ماه ژوئن میوه می دهد.

شلیل قدمتی دوهزار ساله دارد و بومی کشور چین می باشد.

شلیل سرشار از بتاکاروتن، ویتامین سی و لوتئین است، این میوه مواد مغذی فراوانی دارد.

شلیل باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و از قوه بینایی انسان محافظت می کند. این میوه از بیماری های مرگبار جلوگیری می کند. شلیل دارای فیبر زیادی است و به هضم کمک بسزایی می کند. این میوه برای بیماری های شکمی مانند سرطان معده و روده بسیار حیاتی است. همچین میوه شلیل سطح فشار خون را در حد متعادل نگه می دارد. شلیل کم کالری بوده و شاخص گلیسمی پایینی دارد. شلیل برای افراد دیابتی بسیار مناسب است. این میوه شامل مس می باشد و انرژی شما را افزایش می دهد.

 

 

انواع شلیل

شلیل انواع مختلفی دارد، شلیل گوشت زرد و شلیل گوشت سفید که هر دو نوع پوست صاف و قرمز تیره دارند. این میوه طعم بهتری نسبت به هلو دارد. نوع دیگری به نام شلیل های هسته چسب وجود دارد که در آن گوشت میوه به هسته آن متصل است. شلیل های هسته جدا و شلیل نیمه هسته چسب نیز وجود دارد که در بازار یافت می شود.

دارای خواص ضد دیابت است.

شلیل حاوی ترکیبات زیست-فعالی می باشد که به جلوگیری از بیماری دیابت کمک می کند. ترکیبات فنلی موجود در این میوه دارای خواص ضد دیابتی می باشد. شلیل دارای شاخص گلیسمی بسیار کمی می باشد. این میوه همچنین شامل کربوهیدرات هایی می باشد که به آرامی باعث کنترل سطح قند خون می باشد.

این میوه علاوه بر کنترل دیابت از بروز بیماری های قلبی نیز جلوگیری می کند.

منبع: خواص شلیل برای دیابت